Početna strana > Hronika > Saša Đogović: Nelikvidnost privrede biće produbljena u 2011, problem i izmirivanje kredita
Hronika

Saša Đogović: Nelikvidnost privrede biće produbljena u 2011, problem i izmirivanje kredita

PDF Štampa El. pošta
sreda, 12. januar 2011.

Ekonomski problemi i u 2011.

Inflacija će u 2011. biti veća od projektovane, privreda će i dalje teško da posluje, a i u ovoj godini problem će biti nedostatak investicija bez kojih, po oceni ekonomista, nema ni privrednog razvoja Srbije.

Ekonomisti u Srbiji slažu se u oceni da će u 2011-toj biti teško, gotovo nemoguće održati inflaciju u planiranim okvirima od šest odsto. U Institutu za istraživanje tržišta računaju na makar osam odsto dok su, na današnjem predstavljanju časopisa “Makroekonomske analize i trendovi” iznete procene da bi i u ovoj godini iflacija mogla da bude dvocifrena:

"Inflacija će u ovoj godini biti neuporedivo veća od planiranih šest odsto i iznosiće oko 10,5 odsto."

Urednik časopisa MAT kaže da je Srbija ušla u 2011. sa privrednim tendencijama koje su u suprotnosti sa novim modelom ekonomskog razvoja, koji je premijer Srbije promovisao u 2010. Postkrizni model ekonoskog rasta doveden je u pitanje zbog novog zaduživanja, jačanja pritisaka na potrošnju, ali pre svega zbog slabog priliva investicija, kaže Stamenković.

Za razliku od ekonomista koji očekuju dalji pad ulaganja u Srbiju, ministar trgovine Srbije Slobodan Milosavljević danas je najavio nove investicije u ovoj godini:

"Mi očekujemo oko tri milijarde evra investicija i upravo ta količina svežeg novca, praktično evra, deviza, bi trebalo da stimulativno, u smislu smirivanja deluje i na  vrednost naše valute."

I dok Stojan Stamenković ocenjuje da će najveći rizik u ovoj godini, kao i do sada biti udovoljavanje sklonosti ka potrošnji u predizbornom periodu, istraživanje koje je danas predstavljeno u IZIT-u pokazuje i na opasnost od daljeg povećanja siromaštva u Srbiji:

"Prosečno, a ono je nažalost tročlano domaćinstvo u Srbiji, blizu 56 odsto svojih prihoda usmerava na osnovne egzistencijalne potrebe – a to su troškovi hrane i režijski izdaci. Samo na hranu i bezalkoholna pića odlazi 41 odsto novčanih sredstava, što je daleko iznad proseka razvijenih zemalja EU. U tim zemljama je negde 15 do 16 odsto sredstava odlazi na izdatke za hranu", naveo je ekonomista Saša Đogović.

Đogović je ocenio i da će nelikvidnost srpske privrede biti produbljena tokom 2011, zbog problema u finansiranju poslovanja, a problem će biti i izmirivanje preuzetih kredita – kako preduzeća prema poslovnim bankama, tako i države prema međunarodnim finansijskim kreditorima.

(VOA)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner